(ur. 1920 w Krasnymstawie, zm. 1986 w Warszawie), polska poetka, pisarka, tłumaczka i krytyk literacki, autorka książek dla dzieci i młodzieży.
Pierwsze próby poetyckie podjęła około 14 roku życia. Debiutowała w 1936, w ”Płomyczku”, gdzie zostały wydrukowane jej dwa wiersze. Mimo to, za oficjalny debiut przyjmuje się publikację w ”Odrodzeniu”, w 1944. Od 1937 uczyła się w Liceum Pedagogicznym w Warszawie. W czasie okupacji hitlerowskiej przebywała w Lublinie i na podlubelskich wsiach, ucząc się na tajnych kompletach. Po uzyskaniu matury w działającym konspiracyjnie liceum humanistycznym (obecne III LO) w Lublinie, studiowała polonistykę, zdając egzaminy na tajnym Uniwersytecie Warszawskim. Po wojnie zajęła się filologią klasyczną – początkowo na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, a następnie na Uniwersytecie Łódzkim.
Jej wiersze ukazywały się także w czasopismach “Twórczość”, “Wieś” i “Nowa Kultura”. Zajmowała się również tłumaczeniami. Jej działania translatorskie obejmowały pieśni, poezje i dramaty, które przekładała z języka rosyjskiego, bułgarskiego, białoruskiego, słowackiego, serbsko-chorwackiego, łacińskiego oraz hebrajskiego.
Wraz z mężem, poetą Janem Śpiewakiem, prowadziła liczne prace w zakresie redagowania książek. Jego choroba, która zakończyła się śmiercią, była dla niej wielkim ciosem. W tym czasie zaprzyjaźniła się z ks. Janem Twardowskim. Rozmawiała z nim zarówno na temat literatury, jak i wiary, Boga oraz Ewangelii. To właśnie Kamieńskiej niedługo przed śmiercią zadedykował swój znany wiersz “Śpieszmy się”.
W swoim dorobku ma blisko 100 książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych. W dużej mierze są to zbiory poezji, ale obok nich pojawiają się także opowiadania, powieści, zbiory refleksji. Do bardziej znanych publikacji należy powieść dla dziewcząt “Rozalka Olaboga” (1982), która dwa lata po wydaniu została zekranizowana w formie 7-odcinkowego miniserialu telewizyjnego.
Od 1968 w Świdwinie na Pomorzu odbywa się ogólnopolski konkurs im. Jana Śpiewaka oraz Anny Kamieńskiej – jest to jeden z najstarszych konkursów poetyckich w Polsce. Od 1994 Krasnostawski Dom Kultury każdego roku organizuje konkurs im. Anny Kamieńskiej na najlepszą książkę poetycką Lubelszczyzny.