właśc. Eric Arthur Blair (ur. 1903 w Motihari, zm. 1950 w Londynie), angielski pisarz, publicysta, krytyk literacki. Zagorzały krytyk systemów totalitarnych, zwolennik socjalizmu demokratycznego.
Od 1907 przebywał w Anglii. Uczęszczał do prywatnej szkoły St. Cyprian w Eastbourne. W 1917 otrzymał stypendium, które zapewniło mu miejsce w Eton College. W 1922 wstąpił do Królewskiej Policji Imperialnej w Birmie. W 1928 porzucił służbę. W latach 1928–1929 przebywał w Paryżu, gdzie opublikował swoje pierwsze artykuły. W 1932 przybrał literacki pseudonim George Orwell.
W latach 1936–1937 brał udział w wojnie domowej w Hiszpanii. Swoje wspomnienia z tego okresu zawarł w autobiograficznej książce “W hołdzie Katalonii” (1938), która demaskowała zbrodniczą rolę sowieckich służb specjalnych NKWD i GRU oraz inne działania stalinowców zwalczających rewolucję.
Doświadczenia tego okresu były źródłem jego dwóch kolejnych dzieł – “Folwark zwierzęcy” (Animal Farm, 1945; wyd. pol. 1947) oraz “Rok 1984” (Ninetheen Eighty-Four, 1949; wyd. pol. 1953). Dzięki nim zyskał światową popularność i miano najlepszego kronikarza angielskiej kultury XX w. Jego twórczość odznacza się dowcipem oraz wrażliwością na nierówności społeczne.
Wiódł życie trampa. Był pomywaczem, nauczycielem, zbieraczem chmielu, żebrakiem, policjantem oraz hodowcą drobiu. Współpracował z wieloma periodykami i czasopismami, pracował w BBC. W 1945 był korespondentem wojennym we Francji. Po śmierci żony (29 marca 1945) powrócił do Anglii.
W czasie powstania warszawskiego ostro krytykował na łamach prasy postawę brytyjskiej lewicowej inteligencji w sprawie Polski oraz uległość wobec Stalina, krytycznie odnosił się także do komentarzy lewicy na temat tzw. “procesu szesnastu”.
Wywarł istotny wpływ na współczesną kulturę. Przymiotnik "orwellowski" określa sytuacje, w których system zagraża wolności jednostki bądź całych społeczeństw, szczególnie w przypadku łamania prawa do prywatności. Zwroty takie jak: “Wielki Brat patrzy” czy “Wszystkie zwierzęta są równe, ale niektóre są równiejsze” są używane w języku potocznym. “Rok 1984” stał się inspiracją dla stworzenia popularnego reality-show “Big Brother”, emitowanego w kilkunastu krajach.