(ur. 1959 w Poznaniu), dziennikarz, redaktor i pisarz.
Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od 1982 wspólnie z dominikanami pracuje przy redakcji miesięcznika “W drodze”. Zapoczątkowana wówczas współpraca trwa do dziś. Przebywanie w tym środowisku umożliwiło mu poznanie wspaniałych twórców, takich jak Anna Kamieńska, Roman Brandstaetter czy Gustaw Herling-Grudziński. Kontakt z wybitnymi pisarzami miał ogromny wpływ na późniejszą twórczość autora. Przyczyniła się do tego również znajomość i przyjaźń z dominikaninem, o. Janem Górą. Początkowo Grzegorczyk był redaktorem jego książek, później stał się współautorem kilku z nich (m.in.: “Góra albo jak wyżebrać niebo i człowieka”,1999; “Skrawek nieba”, 2001; “Ryba, to znaczy Chrystus”, 2002). Szczególne znaczenia w pracy literackiej autora ma także przyjaźń z dominikaninem Pawłem Kozakiem i trapistą Michałem Zioło.
Książkowy debiut Grzegorczyka “Każda dusza to inny świat” (1998) to pozycja, która dotyczy tematyki Bożego miłosierdzia. Powstałe później publikacje również odnoszą się do tej kwestii. Autor uważa bowiem, że Boże miłosierdzie jest osią, która nadaje bieg i kierunek losom człowieka.
Spod pióra Grzegorczyka wyszły także scenariusze do filmów dokumentalnych. Najbardziej znane produkcje to m.in. “Raj nieodzyskany”, “Widziałem wielu Bogów”, a także słuchowiska radiowe: “List od Papieża”, “Tata kupi mi auto”.
Najgłośniejsze książki autora to: “Adieu”, “Trufle” oraz “Cudze pole” (cykl z 2007). Stanowią one trylogię opowiadającą o życiu kapłana–pisarza Wacława Grosera. Ukazują codzienne życie bohatera, a także wielu innych kapłanów, wśród których zaobserwować można gamę różnorodnych postaw. Grzegorczyk, łamiąc tabu, jakim było prywatne życie księży, bez zbędnego koloryzowania ukazuje ich jako zwykłych ludzi, mających problemy i radości, przeżywających chwile uniesień, ale także zwątpień i rozczarowań.
Grzegorczyk wraz z żoną przez wiele lat zajmował się tłumaczeniem książek, głównie z języka angielskiego. Od 2000 kieruje działem literatury polskiej, religijnej i sportowej w wydawnictwie „Zysk i S-ka”. Czytając jego dzieła, można odnieść wrażenie, że nie istnieją dla niego tematy zakazane. W interesujący sposób porusza ważne kwestie, a źródłem jego literackich inspiracji jest szerokie spektrum środowisk i zainteresowań.