właśc. Horst Eckert (ur. 1931 w Zabrzu), niemieckojęzyczny pisarz, autor literatury dziecięcej.
Urodził się na Śląsku i – jak często wyznaje – czuje się Ślązakiem. W 1945 wraz z rodzicami został wysiedlony do Niemiec i zamieszkał w Oldenburgu, gdzie podjął pracę w fabryce tekstylnej oraz naukę w szkole zakładowej. Od 1953 mieszkał w Monachium. Przez pewien czas uczył się tam malarstwa.
Znany jest głównie jako twórca literatury dziecięcej i jej ilustrator. Stworzone przez niego wizerunki wykorzystywano przy tworzeniu filmów animowanych oraz ozdabianiu ubrań dla dzieci.
Najlepiej rozpoznawalne utwory Janoscha opowiadają o losach Misia i Tygryska. Przedstawiony w nich barwny świat oczarowuje młodych czytelników. Stworzył cykl książek liczący obecnie ponad 120 pozycji. Pierwszą z nich, która zapoczątkowała całą serię, była “Ach, jak cudowna jest Panama” (Oh, wie schön ist Panama).
W 1970 wydał książkę “Cholonek, czyli dobry Pan Bóg z gliny” (Cholonek oder Der liebe Gott aus Lehm), wzruszającą historię, opowiadającą o losach mieszkańców Górnego Śląska od lat 30. do 50. XX w. Powieść została przeniesiona na deski Teatru Korez w Katowicach.
Swój pseudonim literacki zawdzięcza ponoć błędowi niemieckiego drukarza. Nie dementowana przez autora anegdota głosi, że podczas wydawania pierwszego dzieła, publikowanego pod pseudonimem Janusz, niemiecki zecer dokonał korekty na Janosch. Podczas ostatniej wizyty na Śląsku poprosił, by używać polskiej wersji.
Chociaż obecnie mieszka w San Miguel na Teneryfie, to jednak często odwiedza Zabrze. Mieszkańcy rodzinnego miasta Eckerta są dumni i wdzięczni twórcy za jego pracę i za nieustającą miłość do śląskiej ziemi. Jako wyraz uznania przyznali mu Nagrodę Górnośląską. Również jedno z przedszkoli w Zabrzu nosi jego imię.
Od 2005 lokalny oddział redakcji “Gazety Wyborczej” przyznaje Ślązakom rozsławiającym swój region nagrodę nazwaną "Cegłą Janoscha". Są to autentyczne cegły ze ściany rodzinnego domu autora, wydobyte przed rozbiórką budynku.