(ur. 1950 w Ołpinach), polski jezuita, kierownik duchowy, rekolekcjonista, redaktor czasopism, autor książek i artykułów.
Wychował się na terenie diecezji tarnowskiej. W wieku 15 lat wstąpił do Towarzystwa Jezusowego (zakon jezuitów), gdzie kontynuował naukę. W 1970 zdał maturę. Następnie studiował filozofię na Wydziale Filozoficznym Towarzystwa Jezusowego w Krakowie, a później teologię na Wydziale Teologicznym Towarzystwa Jezusowego Collegium Bobolanum w Warszawie.
Po święceniach kapłańskich, które otrzymał w 1976, studiował katechetykę na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie (obecnie Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego). W roku akademickim 1981/82 pogłębiał wiedzę z zakresu teologii duchowości na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. Poznał wówczas o. Federico Arvesu, jezuitę kubańskiego, profesora duchowości i kierownika duchowego. Znajomość ta miała duży wpływ na późniejszą działalność rekolekcyjną i duszpasterską o. Augustyna.
W Czechowicach–Dziedzicach, w latach 1984–1991, wykonywał prace w charakterze kierownika duchowego i animatora rekolekcji opartych na “Ćwiczeniach duchowych” św. Ignacego Loyoli. W latach 1985–2000, corocznie organizował również Kurs Duchowości Ignacjańskiej.
W 1986 złożył uroczystą profesję zakonną. W 1994 obronił doktorat na Wydziale Teologicznym ATK w Warszawie. W tym samym roku został adiunktem na Wydziale Filozoficznym Towarzystwa Jezusowego w Krakowie, a pięć lat później również w Wyższej Szkole Filozoficzno-Pedagogicznej Ignatianum w Krakowie, gdzie do dziś prowadzi wykłady z zakresu życia duchowego i pedagogiki. W 2002 habilitował się, rok później otrzymał tytuł profesora nadzwyczajnego. Pracował również w charakterze wykładowcy na kilku innych wyższych uczelniach, prowadząc zajęcia z wychowania do życia w rodzinie na studiach podyplomowych.
Jako uznany autorytet był angażowany, zarówno przez Komisję Episkopatu Polski ds. Wychowania Katolickiego, jak również przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, w tworzenie programu wychowania prorodzinnego dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
O. Augustyn jest redaktorem kwartalników “Życie Duchowe” i “Pastores”. Napisał około 50 książek i ponad 200 artykułów z dziedziny duchowości i pedagogiki chrześcijańskiej. Zagadnienia poruszane w jego pracach to m.in.: modlitwa, sakramenty, wychowanie do życia w rodzinie, wychowanie do celibatu, kierownictwo duchowe, ludzka emocjonalność. Do najbardziej znanych dzieł autora należą: “Ojciec wzruszył się głęboko” (1992), “Sakrament pojednania” (1992), “Sakrament małżeństwa” (2001), “Świat ludzkich uczuć” (2000), “Ojcostwo. Aspekty pedagogiczne i duchowe” (1999), “Celibat. Aspekty pedagogiczne i duchowe” (1999).