pseud. Andrzej Stanisławski (ur. 1947 w Lublinie), prawnik, nauczyciel akademicki, publicysta oraz autor książek o tematyce społeczno-politycznej.
W 1969 ukończył prawo na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, w 1972 Podyplomowe Studium Dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim.
W latach 70. wraz z Wojciechem Ziembińskim i Andrzejem Wojciechowskim zainicjował Ruch Obrony Praw Człowieka i Obywatela. Od 1972 pracował w piśmie “Zielony Sztandar”. Pod koniec 1977 pod jego redakcją ukazał się pierwszy numer “Gospodarza”. Publikował wtedy również w drugoobiegowym piśmie “Opinia” pod pseudonimem Andrzej Stanisławski.
W tym okresie podjął dodatkową pracę tłumacza w warszawskim oddziale Agencji Prasowej “Nowosti”. Po utworzeniu w 1980 NSZZ “Solidarność” nawiązał współpracę z drugoobiegowym wydawnictwem “Krąg”.
W PRL działacz opozycyjny. Był przewodniczącym komisji zakładowej “Solidarności”. 27 września 1981 był jednym z sygnatariuszy deklaracji założycielskiej Klubów Służby Niepodległości. W maju 1982 został internowany w Białołęce, gdzie zaprzyjaźnił się z Januszem Korwin-Mikkem. Po zwolnieniu podjął pracę robotnika rolnego w okolicach Grójca, a później – robotnika w firmie “Thomex”. W tym okresie, wykorzystując kontakty z drukarzami, organizował druk ulotek dla potrzeb podziemnej “Solidarności”.
Jesienią 1983 wraz z Marianem Miszalskim rozpoczął wydawanie podziemnego pisma “Kurs”, co zainaugurowało powstanie wydawnictwa o tej samej nazwie. Mając znajomości w środowisku drukarzy, wydawał też “Dokumenty SDP” dla potrzeb zdelegalizowanego Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.
W 1987 wraz z innymi sygnatariuszami podpisał akt założycielski stowarzyszenia Ruch Polityki Realnej, przekształconego później w partię Unia Polityki Realnej.
W latach 1991–1993 zasiadał w Trybunale Stanu. Był autorem projektu polskiej konstytucji i nowelizacji kodeksu karnego, przewidującej przywrócenie kary śmierci. Pełnił wiele odpowiedzialnych funkcji oraz wielokrotnie kandydował do Sejmu i Senatu.
Publikował na łamach m.in. “Opcji na prawo”, “Najwyższego Czasu!”, “Naszego Dziennika”, “Gazety Polskiej”, “Dziennika Polskiego”. Jego felietony emituje Polskie Radio, Radio Maryja i Telewizja Trwam. Blog Michalkiewicza wygrał główną nagrodę w konkursie “Blog Roku 2008”, organizowanym przez Onet.pl. Regularnie pisze także w serwisie Nowy Ekran.