TOP 50 - szczególnie polecamy!

KLIKNIJ i zobacz już teraz!

Katalog autorów

Zofia Kossak

(ur. 1889 w Kośminie, zm. 1968 w Bielsku-Białej), wybitna polska pisarka, publicystka.

Przyszła na świat w rodzinie wybitnych malarzy. Jej ojciec Tadeusz był bratem bliźniakiem Wojciecha i synem Juliusza Kossaka. Dzieciństwo i młodość spędziła na Lubelszczyźnie oraz na Wołyniu. Przeżyła tam rewolucję bolszewicką. Wydarzenia te zainspirowały autorkę do napisania “Pożogi” (1922), która stała się jej udanym debiutem literackim.

W 1915 po raz pierwszy wyszła za mąż za Stefana Szczuckiego. Miała z nim dwóch synów. Jeden z nich zmarł w okresie dzieciństwa, drugi natomiast zginął w obozie Auschwitz-Birkenau. Kilka lat po śmierci pierwszego męża, autorka wyszła ponownie za mąż za Zygmunta Szatkowskiego, z którym także miała dwoje dzieci.

Z okresu międzywojennego pochodzą jej najbardziej znane utwory, m.in. książki dotyczące Śląska: “Nieznany Kraj” (1932), “Wielcy i mali” (1927); utwory dla dzieci i młodzieży: “Kłopoty Kacperka góreckiego skrzata” (1924), “Bursztyny” (1958); opowieści hagiograficzne: “Szaleńcy Boży” (1929); powieści historyczne: “Krzyżowcy” (4 tomy, 1935), “Król trędowaty” (1937), “Bez oręża” (1937). Trylogia ta została przetłumaczona na 16 języków, przynosząc autorce nagrody i sławę.

Lata okupacji podczas II wojny światowej spędziła w Warszawie. Prowadziła wówczas działalność konspiracyjną i charytatywną. Była współzałożycielką społeczno-katolickiej organizacji Front Odrodzenia Polski, a także Rady Pomocy Żydom (“Żegota”). Po wojnie za swoją działalność została odznaczona medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata oraz tablicą pamiątkową w Jerozolimie.

W 1943 została aresztowana i trafiła do obozu w Auschwitz-Birkenau, później na Pawiak, gdzie skazano ją na śmierć. Odzyskała jednak wolność, dzięki staraniom władz podziemia. Brała udział w powstaniu warszawskim. Swoje przeżycia z okresu pobytu w obozie opisała w powieści “Z otchłani” (1958). Po wojnie wyjechała do Anglii, gdzie wraz z mężem pracowała na farmie. Z tego czasu pochodzi zbiór zapisków “Wspomnienia z Kornwalii 1947–1957”. Wróciła do kraju w 1957 i zamieszkała w Górkach Wielkich. Spędziła tam ostatni okres życia, który poświęciła pisaniu.

W powieściach często stawiała pytania o człowieczeństwo, odwołując się do historii. Poruszała tematy patriotyczne, a także promowała uniwersalne wartości.

Zobacz książki, których autorem jest Zofia Kossak