Kancjonał mazurski. Przedwczoraj, wczoraj, obecnie autorstwa prof. Janusza Jasińskiego i prof. Janusza Małłka to publikacja, która wydana została z okazji 500-lecia reformacji. Głównymi tematami książki są historia, tradycja i znaczenie kancjonału Jerzego Wasiańskiego. Obecnie Kancjonał mazurski, czyli zbiór pieśni religijnych w języku polskim przeznaczony przede wszystkim dla luteran mieszkających na terenach dawnych Prus Książęcych, stanowi zabytek i symbol, w przeszłości jednak było to bardzo popularne i rozpowszechnione wydawnictwo, publikowane w wielotysięcznych nakładach.
Autorzy publikacji ukazują dzieje kancjonału na tle i w kontekście wielkich wydarzeń historycznych, które zmieniły oblicze Kościoła i doprowadziły do rozłamu; opisują wprowadzenie i proces ugruntowania się luteranizmu w Prusach; przedstawiają sylwetki polskich pastorów na Mazurach w okresie reformacji, polskie śpiewniki i pieśni wykorzystywane w czasie nabożeństw ewangelickich w Prusach Książęcych. Wreszcie zajmują się samym kancjonałem, pieśniami, które zostały w nim zawarte, liczbą edycji, a także przybliżają czytelnikom postać Jerzego Wasiańskiego. Autorzy prezentują ważne postacie w różnoraki sposób związane z Kancjonałem mazurskim. Byli to: Krzysztof Celestyn Mrongowiusz, Michał Kajka, Emilia Sukertowa-Biedrawina, Karol Małłek i Erwin Kruk.
Opracowanie Kancjonał mazurski. Przedwczoraj, wczoraj, obecnie ma charakter popularnonaukowy. Autorzy wyodrębnili ponad dwadzieścia tematów, w których przedstawili Kancjonał mazurski z różnych perspektyw. Podkreślają, że kancjonał Wasiańskiego to „symbol trwania Mazurów”, który stał się ich „religijno-kulturową własnością”. Publikacja została dołączona do wydania reprintu kancjonału z 1741 roku.
Integralną częścią publikacji Kancjonał mazurski. Przedwczoraj, wczoraj, obecnie jest płyta CD zawierająca pliki pdf całości Nowo wydanego Kancjonału Pruskiego z 1911 roku, wydanego w oficynie Hartunga w Królewcu, stanowiącego własność Wiktora Leyka.