- Czy leki przeciwbólowe zabijają ludzi?
- Nieznane metody zwalczania bólu.
- Groźne oblicze suplementów.
- Szkodliwe leki przeciwbólowe.
- Walka z katarem kosztem układu krążenia.
- Czy grejpfruty mogą zabić?
- Kawa jest zdrowa, a czekolada broni przed powstawaniem skrzeplin.
- Gorzka prawda o cukrze.
- Hot dog – twój wróg.
Jestem zwolenniczką medycyny opartej na faktach. Nie na przesądach i zabobonach. Moją pasją jest zbieranie nowych doniesień naukowych, analizowanie i konfrontowanie ich z tym, w co się powszechnie wierzy, a także ich weryfikowanie, sprawdzanie, w jakiej mierze są słuszne. To, co mnie ciągle szokuje, to fakt, że tak wielu pacjentów dbanie o zdrowie utożsamia tylko z udaniem się do lekarza po kolejną receptę lub...kupnem modnego suplementu.
Twarde dane wynikające z najnowszych badań zadają kłam wielu przesądom pokutującym przez lata w medycynie prewencyjnej. Na podstawie ogromnej liczby udokumentowanych badań Pani Katarzyna stawia wiele interesujących tez, m.in. :
- kawa jest zdrowa; wykazano nawet jej przeciwnowotworowe działanie,
- cholesterol przestał być wrogiem numer jeden,
- grejpfruty mogą zabić,
- pochodne viagry występują w wielu suplementach diety,
- czekolada broni przez powstawaniem skrzeplin.
Kochani rodzice! Nie wierzcie bezwarunkowo reklamom!
Niejedna matka i niejeden ojciec uważają, że będą wyrodnymi rodzicami, jeśli nie podadzą leku przeciwgorączkowego, kiedy termometr pokazuje więcej niż 37 czy 38 stopni Celsjusza. W przypadku maluchów (i dorosłych), którzy nie są obciążeni chorobami przewlekłymi, takie postępowanie służy jedynie poprawie samopoczucia (głównie rodzica).
Czy myślicie, że gorączka to błąd natury? Na podstawie wielu przeanalizowanych badań mogę stwierdzić, że jest ona generowana w organizmie po to, by nam pomóc. Sprzyja na przykład walce z drobnoustrojami, które nas zaatakowały. Dopóki nie osiągnie 39 stopni, nie powinno się z nią walczyć. Zamiast promować leki przeciwgorączkowe, powinno się mocno podkreślać, jak bardzo ważną rzeczą jest zapewnienie gorączkującemu dziecku odpowiedniej ilości płynów w celu uniknięcia groźnego odwodnienia.
Ta książka podważa mity, docierające do nas ze środków masowego przekazu i internetu, które czasami są nam serwowane w sposób bardzo świadomy. Przekazuje rzetelne i aktualne informacje naukowe, często nieznane dla większości osób. Dodatkowo uczy, jak w prosty sposób jesteśmy w stanie zmienić jakość swojego zdrowia.
Marek Marciniak, doktor nauk medycznych, neurochirurg
Katarzyna Świątkowska - absolwentka Akademii Medycznej w Gdańsku. Mieszka i prowadzi praktykę w jednym z pięknych miast na Pomorzu Zachodnim. Dużo czasu przepracowała w różnych przychodniach jako lekarz pierwszego kontaktu.