Tematy poruszone w tej publikacji związane są z płodnością, małżeństwem i rodziną. Głównym jej zadaniem jest ukazanie piękna płodności oraz korzyści płynących ze znajomości naturalnego jej rytmu.
Z drugiej strony książka ukazuje zło moralne i niebezpieczeństwa, które wynikają ze stosowania antykoncepcji oraz zgody na zapłodnienie pozaustrojowe – niebezpieczeństw dla zdrowia fizycznego, psychiki i więzi małżeńskiej.
Książka niesie też nadzieję dla par uznanych za niepłodne, ukazując im skuteczną metodę leczenia, jaką jest naprotechnologia.
Przystępny język, barwne przykłady oraz forma wywiadu – to wszystko sprawia, że książkę czyta się jednym tchem.
Treści w niej zawarte przybliżą czytelnikowi zagadnienia poruszone przez papieża Pawła VI w encyklice „Humanae Vitae”.
Książka składa się z czterech głównych części:
- Zapis rozmowy z lekarzem ginekologiem-położnikiem Moniką Małecką-Holerek (która od wielu już lat działa w obronie życia)
- Zapis rozmowy z lekarzem rodzinnym, NFPMC Adamem Kuźnikiem stosującym w swej praktyce leczenie za pomocą naprotechnologii
- Świadectwa par małżeńskich, które borykały się z problemem niepłodności i leczyły się za pomocą naprotechnologii
- Encyklika „Humanae Vitae” – pełna treść
Wielkie brawa dla Pani Dr Moniki za wspaniałe świadectwo; żywe, jednoznaczne, ludzkie, medyczne, małżeńskie, rodzinne, chrześcijańskie, budujące. Bogu niech będą dzięki i Pani Dr Monice i prowadzącym wywiad też.
dr Franciszek Płonka
Wciąż przychodzą do mnie piękne, inteligentne kobiety, dla których płeć i płodność jest w pełni akceptowanym wyposażeniem. One promienieją kobiecością! Realizują nie tylko swoje plany związane z nauką, zawodem, ale poważnie myślą o sobie jako przyszłej żonie, matce. Wciąż spotykam mężczyzn, dla których ważni są nie tylko oni sami, ale także ich kobiety, na które czekają do dnia ślubu, potem wspólnie przygotowują się do poczęcia dziecka, razem rodzą, karmią i wychowują swoje pociechy. Wciąż przychodzą małżeństwa, dla których sprawy płodności, jedności, troska o sferę płci są ważnym zadaniem życiowym.
Monika Małecka-Holerek, fragment książki
W naprotechnologii chcemy traktować z godnością każdego człowieka. Do poczęcia w tej metodzie dochodzi wyłącznie w trakcie współżycia męża z żoną. Uważamy, że godność człowieka, godność dziecka i godność małżeństwa wymaga tego, aby współżycie małżeńskie było tą jedyną, niepowtarzalną sytuacją, kiedy to poczyna się nowy człowiek, nowa istota ludzka.
Adam Kuźnik, fragment książki