Od 1975 jest członkiem Wspólnoty Błogosławieństw – organizacji działającej w Kościele katolickim, która gromadzi ludzi pragnących żyć we wspólnocie łączącej działalność apostolską i misyjną z kontemplacją. Należą do niej zarówno kapłani, osoby konsekrowane, jak i osoby stanu wolnego oraz rodziny.
Po ukończeniu studiów medycznych ze specjalnością z psychiatrii pomagał wielu ludziom. Z ramienia Episkopatu Francji prowadził również formację przyszłych egzorcystów w zakresie rozpoznawania chorób i zaburzeń psychicznych.
W czasie praktyki dostrzegł, że cierpienia niektórych z jego pacjentów miały charakter duchowy, choć nie były związane z opętaniem przez złego ducha. Podobne problemy zauważyli jego koledzy, specjaliści z innych krajów. Wspólnie doszli do wniosku, że mają do czynienia z zespołem, który nazwali zranieniem życia. W przypadku osób wierzących ten stan objawia się poczuciem osierocenia przez Boga, natomiast u ludzi niewierzących utratą zaufania do samego siebie.
Autor często wskazuje na Miłosierdzie Boże jako ratunek dla zagubionego człowieka oraz na Boga, który przychodzi, by dotknąć zranień ludzkiego życia. Założył stowarzyszenie Matka Miłosierdzia (fr. Mère de Misericorde), które skupia specjalistów niosących pomoc osobom ze zranionym życiem, stających się narzędziami Bożego Miłosierdzia.
W swych licznych pracach zachęca do refleksji nad własnym życiem, do odnalezienia przyczyn swego zranienia, pokochania siebie i odrodzenia. Posługując się świadectwami, pisze o uzdrowieniach fizycznych i duchowych, dokonujących się we współczesnym świecie, o praktykowaniu modlitwy egzorcyzmu i rozeznawaniu duchów.