Klasztor i sztuka. Życie i twórczość s. bernardynki Anieli Kisielewskiej
Dane szczegółowe:
- Oprawa twarda
- Wydawca Biały Kruk
- Rok wydania 2022
- Liczba stron 200
- Wymiar [mm] 165x235
- EAN 9788375533415
- ISBN 9788375533415
- Data 2022-05-06
- ID 524342
Wyślemy w czasie: 3-5 dni
Siostra Aniela Kisielewska, zmarła przed pięćdziesięcioma laty bernardynka, łączyła w sobie dwa powołania - zakonne i malarskie. Nie zaniedbała żadnego z nich. Realizowała w swej twórczości tematykę głęboko religijną. Nie było zatem rozdźwięku między nią jako artystką i jako siostrą zakonną. Tworzeniu oddawała się z takim samym poświęceniem i zaangażowaniem jak codziennym obowiązkom zakonnym.
Kiedy utalentowana szlachcianka Wanda Kisielewska - bo tak nazywała się artystka przed wstąpieniem do klasztoru - wybierała się na studia malarskie do Monachium, do czego wszyscy ją zachęcali, widząc jej talent, to bliska jej Aniela Salawa zawołała: Po co panienka ma jechać do jakiegoś Monachium. Lepiej niech panienka wstąpi do karmelitanek. Choć Wanda nie miała wówczas zamiaru wstępować do klasztoru, te niespodziewane słowa nie dawały jej spokoju, zakiełkowały powołaniem. Tyle że Wanda wybrała bernardynki.
Do niedawna siostra Aniela pozostawała mało znana, albowiem dzieła, które wyszły spod jej pędzla, rzadko przekraczały mury klasztorne i świątynne. Ona sama żyła w klasztorze kontemplacyjnym, a więc z dala od świata, oddzielona od niego klauzurą. Choć była malarką wykształconą, zawodową, nie malowała swych dzieł, by zdobyć uznanie i poklask na kolejnych wystawach, ale po to, by chwalić Boga Stwórcę, Jego świętych lub Maryję. Niektórych obrazów nawet nie sygnowała.
Współcześnie odkrył siostrę Anielę, oraz jej przykrytą welonem anonimowości twórczość, bernardyn i jednocześnie znakomity historyk sztuki, ojciec doktor Cyprian Moryc. To jemu zawdzięczamy tę przepiękną, bogato ilustrowaną książkę - świetne zdjęcia Adama Bujaka, mistrza fotografii sakralnej - która pozwala nam poznać cichą, przepełnioną wielką wrażliwością, uduchowioną i utalentowaną artystkę w habicie. Ojciec Cyprian Moryc pozwala nam przyjrzeć się nie tylko jej życiu i twórczości, ale też zakorzenieniu w zakonie bernardynek, żeńskiej gałęzi rodziny franciszkańskiej.
Książka powstała we współpracy z Klasztorem Sióstr Bernardynek w Krakowie.
Zobacz również:
Kraków. Kultura i naród
Największy z rodu Polaków
Nauczanie wolnego narodu
Polska. Dwanaście wieków
Wawel Skarbiec wiary i polskości wersja polska
Wawel Skarbiec wiary i polskości wersja angielska
Święty. Prymas ze zdjęciami z beatyfikacji
Mikołaj Święty Żywot, dzieło i cuda wielkiego biskupa z Miry
Pamięć Warszawy. Remembering Warsaw
Narodziny potęgi. Dziedzictwo Kazimierza Wielkiego
Totus Tuus
Matka Boża
Arcybractwo Męki Pańskiej
Polska Wschodnia (wersja niem.)
Polska Wschodnia (wersja ang.)
Polska Wschodnia (wersja wł.)
Dziedzictwo Chrztu 966-1966-2016
Papieskie Wadowice (wersja niem.)
Cracovia Millenaria (wersja włoska)
Wolność jest w Tobie. Refleksje, porady, ćwiczenia
Katedra w Łowiczu
Ars. La vie de Jean-Marie Vianney
Koniglisches Krakau
Klejnot Rzeczypospolitej (wersja niem.)
La Cracovia reale
Tajemnice Ziemi Świętej
Johannes Paul II Benedikt XVI Auf den Spuren Jesu
Welterbe der Menschheit. Polen auf der Liste der UNESCO
Kraków nocą (wersja niem.)
Stolica Niezłomna. Warszawa historyczna, patriotyczna, nowoczesna (wersja ang.)
Szybka wysyłka
Darmowo wysyłka od 200 zł
Gwarancja zwrotu
Pomoc telefoniczna
od poniedziałku do piątku w godz. 8-16
Bezpieczna płatność
za pośrednictwem Przelewy24
